Ekologiczne wciskanie w fotel w elektrycznym BMW i3
Dodany przez Felo 21 Grudnia 2015, kategorie: i3, BMW
BMW i3 jest jednym z sensowniejszych aut elektrycznych. Gdyby nie zbyt wysoka cena i brak infrastruktury ładowania prądem, mógłby on zrewolucjonizować ulice dużych miast.
BMW i3 jest jednym z sensowniejszych aut elektrycznych. Gdyby nie zbyt wysoka cena i brak infrastruktury ładowania prądem, mógłby on zrewolucjonizować ulice dużych miast. Ładny wygląd, niezły komfort podróżowania i wystarczająca ładowność sprawiają że może ten samochód konkurować z pospolitymi samochodami spalinowymi. W ruchu miejskim ma nad nimi sporą przewagę dzięki elektrycznemu silnikowi o mocy aż 170 KM! Rzadko który samochód czy to wolnossący czy z turbodoładowaniem może stanąć w szranki z BMW i3. Potężny maksymalny moment obrotowy 250 Nm dostępny już… od 0 obr/min sprawia że od samego początku reakcja na gaz jest natychmiastowa. Elastyczność silnika nie ma sobie równej wśród spalinowych. Czy na naszych drogach notorycznie spotyka się samochody które przyspieszają do 100 km/h w okolicach 7 sek? Nie. Tylko wersje sportowe , GTI, auta z wyższej półki z bardzo mocnymi silnikami mogą się poszczycić takim wynikiem. Przeciętne samochody przyspieszają do 100 km/h w granicach 15 do ok. 10 sek. w przypadku wersji topowych. Elektryczny BMW potrzebuje tylko ok. 7.2 sekundy by osiągnąć 100 km/h.
Porównując elastyczność silnika elektrycznego ze spalinowym ten drugi zostaje o lata świetlne w tyle. BMW i3 w ok. 4 sekundy zwiększa prędkość z 60 do 120 km/h dla porównania Peugeot 308 GT turbodoładowany benzyniak o pojemności 1.6 litra, mocy 205 KM i maksymalnym momencie obrotowym 285 Nm, potrzebuje 5.3 sek. aby przyspieszyć z 60 do 100 km/h na IV biegu zużywając przy tym średnio prawie 8 litrów paliwa na 100 km. Tak więc nowoczesny elektryczny BMW zostawia smrodzącą konkurencję w oparach kurzu bo spalin żadnych to auto nie wydziela (chyba że jest w wersji z Range Extenderem – pomocniczym silnikiem spalinowym który ładuje baterie).
Niestety jak każde współczesne auto elektrycznie i3 ma także wady. A mianowicie niewielki zasięg wynoszący maksymalnie 170 km. Rzeczywisty zasięg oscyluje w granicy 140 km co i tak jest dobrym wynikiem. Do codziennych dojazdów do pracy po mieście powinno wystarczyć. Wersja ze spalinowym Range Extenderem zwiększa zasięg do 340 km. Jeżeli ktoś posiada dom z garażem w którym można doładować elektrycznego BMW i3, jest na tyle w komfortowej sytuacji że może wygodnie używać tego samochodu w swojej najbliższej okolicy. Ładowanie z gniazdka zajmuje minimum 8 godzin. Korzystając ze specjalnego punktu do ładowania prądem stałym czynność ta zabierze ok. 5 godzin.
Na każde przejechane 100 km BMW zużywa ok. 12 KWh energii którą dostarczają baterie o pojemności 22 KWh. Średni koszt przejechania 100 km to ok. 7 zł. Auto zostało wyposażone w dosyć twarde zawieszenie, dzięki czemu dobrze się trzyma drogi mimo wąskich opon. Hamulce są zadowalająco skuteczne i zatrzymują auto z prędkości 100 km/h na odcinku zaledwie 40 m. Systemy odzyskiwania energii znacząco przyczyniają się do zwalniania pojazdu po odjęciu nogi od pedału gazu.
Karoseria i3 wykonana jest z włókien węglowych a podwozie z aluminium. Baterie dostarczające energii znajdują się pod podłogą . Charakterystyczną cechą tego pojazdu są inaczej otwierane tylne drzwi - w przeciwnym kierunku niż przednie. Da się je otworzyć po uprzednim otwarciu przednich drzwi.
Wnętrze auta jest dobrze wykończone. Miejsca w środku jest sporo, zwłaszcza w pierwszym rzędzie. Fotele są dobrze wyprofilowane i wygodne. Bagażnik ma pojemność 260 litrów a po złożeniu tylnych siedzeń 1100 litrów. Pod maską z przodu auta znajduje się zestaw naprawczy koła oraz kable do ładowania.
BMW i3 wyposażone jest w standardzie w światła do jazdy dziennej LED, klimatyzację manualną, nawigację, panel dotykowy, tylne czujniki parkowania, komputer pokładowy.
Auta elektryczne idą w dobrym kierunku. Największą ich bolączką jest niewielki zasięg i długi czas ładowania. Być może rozwój technologii ogniw paliwowych i tania produkcja wodoru rozwiąże ten problem.
Szczegółowe dane techniczne BMW i3
źródło: BMW