VS

Nowoczesny silnik Volkswagena 1.2 TSI 105 KM

Dodany przez Felo 16 Lipca 2010, kategorie: Silnik, TSI

Silniki benzynowe z turbodoładowaniem coraz częściej pojawiają się w ofercie firm produkujących samochody.

Nowoczesny silnik Volkswagena 1.2 TSI  105 KM

Jednym z czołowych producentów stosujących silniki z turbiną jest Volkswagen który w ostatnim czasie wypuścił na rynek szeroką gamę samochodów z benzynowymi jednostkami turbodoładowanymi TSI.

Silnik 1.2 TSI 105 KM jest najmniejszym z oferowanych napędów benzynowych przez koncern VW.

Przy niedużej pojemności 1.2 l uzyskano dosyć wysoką moc 105KM dzięki zastosowaniu turbodoładowania oraz wtrysku bezpośredniego benzyny. Oprócz sporej mocy dużą zaletą tej jednostki jest dosyć niskie zużycie paliwa – średnio 6.2 l/100km dla porównania Mazda 2 1.5 16V Sport o podobnej mocy (103 KM) i osiągach zużywa średnio 7.2 l/100km czyli o 1 litr paliwa więcej!

Budowa i działanie silnika 1.2 TSI 105 KM

Jednostka napędowa 1.2 TSI posiada jeden wałek rozrządu oraz po dwa zawory na cylinder dzięki czemu straty energii są mniejsze niż w silnikach wyposażonych w większą ilość zaworów na cylinder. Paliwo wtryskiwane jest do cylindrów bezpośrednio pod bardzo wysokim ciśnieniem wytwarzanym przez specjalną pompę. Ciekawostką są dwa niezależne systemy chłodzące przy czym każdy z nich posiada osobną pompę oraz chłodnicę. Turbosprężarka i intercooler posiada swój własny system chłodzenia wyposażony w pompę elektryczną który działa niezależnie od systemu chłodzącego silnik. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość automatycznego schładzania turbiny przy wyłączonym silniku. Jest to bardzo przydatnie w codziennym użytkowaniu samochodu, szczególnie w mieście. Dodatkowym atutem motoru 1.2 TSI jest zastosowanie systemu który odłącza pompę wody aby zimny silnik szybciej się nagrzał. Przekłada się to pozytywnie na szybką gotowość turbiny do działania. Zawory wydechowe w celu szybszego odprowadzania ciepła wypełnione są sodem.

Volkswagen Polo z silnikiem 1.2 TSI 105 KM – wrażenia z jazdy

Nowy Volkswagen polo z jednostką napędową 1.2 TSI zachowuje się podobnie do samochodu z turbodoładowanym dieslem. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu wynoszącemu 175 Nm osiąganemu już przy 1550 obr/min auto bardzo szybko przyspiesza w zakresie niskich obrotów (przyspieszenie od 0 do 100km/h – 9.7s). Wysoki moment obrotowy bardzo pozytywnie przekłada się na znakomitą elastyczność silnika przy przyspieszaniu na wyższych biegach ( 60-100 km/h IV bieg - 8.6 s, 80-120 km/h V bieg - 16.6 s). Volkswagen Polo 1.2 TSI 105 KM dzięki zastosowaniu bezpośredniego wtrysku paliwa i turbosprężarki może śmiało i z godnością stanąć do pojedynku z samochodami o większej pojemności i wysokiej mocy.

Silniki 1.2 TSI – niegroźne problemy w użytkowaniu

Właściciele samochodów z silnikiem 1.2 TSI dosyć często narzekają na dziwne zachowanie się jednostki napędowej po jej uruchomieniu po dłuższym postoju. W temperaturze powyżej 15 stopni C w momencie włączenia, silnik przez krótki czas (ok 30 sek.) Nierównomiernie pracuje na wyższych obrotach w granicy ok. 1200 obr./min, po czym jego praca się stabilizuje. Gdy silnik zostanie wyłączony a następnie po pewnym czasie uruchomiony zjawisko to już nie występuje. Prawdopodobnie jest to problem w oprogramowaniu ale pewnie wystarczy poczekać aż zostanie napisana poprawna wersja i będzie ok. Poza tą drobnostką silniczek 1.2 TSI spisuje się znakomicie.

Tagi: tsi 1.2, turbosprężarka, turbodoładowanie, turbo, silnik tsi, tsi, volkswagen tsi, skoda tsi

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: