VS

Olej silnikowy - podstawowe informacje

Dodany przez Felo 15 Października 2011, kategorie: Olej, Paliwo, Silnik, Spalanie

Podczas eksploatacji samochodu olej silnikowy ulega zużyciu w mniejszym lub większym stopniu. Duży wpływ na utratę jego właściwości mają warunki w których jest eksploatowany oraz styl jazdy kierowcy.

Olej silnikowy - podstawowe informacje

Olej w ekstremalnych warunkach pogodowych np. podczas mrozu lub gorąca jest bardziej narażony na przyspieszony proces utraty swoich własności smarnych. Nie bez znaczenia jest sposób eksploatacji samochodu. Olej w pojazdach które poruszają się na krótkich odcinkach szybciej traci swoje cechy niż w autach poruszających się na dłuższych trasach.

Przeciętnie przyjmuje się że olej powinien być wymieniany nie rzadziej niż co 15 tys. km lub przy mniejszych przebiegach raz w roku.
Podczas pracy silnika olej ulega spalaniu wraz z paliwem. W nowoczesnych jednostkach napędowych norma zużycia wynosi od 0.05 do 0.3 litra na 1000km. Gdy silnik jest już mocno wyeksploatowany, występują spore luzy w cylindrach i innych elementach przez co spalanie oleju jest większe. Przyspieszony proces spalania i zużycia oleju występuje podczas jazdy przez dłuższy czas na wysokich obrotach silnika .

Poziom oleju należy kontrolować przynajmniej co 1000km, lub przed każdym wyjazdem w dłuższą trasę. Stan oleju na bagnecie powinien zawierać się pomiędzy minimum a maksimum, najlepiej pośrodku tych wartości. Zbyt wysoki poziom oleju – powyżej maksimum – może spowodować uszkodzenie uszczelnień jednostki napędowej. Natomiast zbyt niski poziom często jest przyczyną szybszego zużycia się silnika, jego przegrzewania lub nawet zatarcia.

Olej oprócz smarowania współpracujących ze sobą elementów napędu, pełni rolę czynnika chłodzącego oraz usuwa zanieczyszczenia. Nie wymienianie oleju na czas może spowodować szybsze zużycie jednostki napędowej lub jej zatarcie.
Zdarzają się użytkownicy samochodów, którzy nawet nie wiedzą że olej trzeba wymieniać a co najgorsze że trzeba go kontrolować i co jakiś czas uzupełniać. Pewien kierowca nieświadomy że w silniku jego samochodu jest coś takiego jak olej, przejeździł nim intensywnie 5 lat po czym pewnego pięknego dnia motor samochodu uległ zatarciu. Mechanik po oględzinach stwierdził że silnik nie nadaje się do remontu lecz do wymiany.

Kontrolując olej możemy czasami zaobserwować niepokojące objawy przyszłych problemów.

Często zdarza się że oleju przybywa zamiast go ubywać. Jest to zjawisko spowodowane dostawaniem się paliwa do oleju. Ma to miejsce najczęściej podczas jazdy na krótkich dystansach, gdy do nierozgrzanego silnika podawana jest wzbogacona mieszanka paliwa która się nie spala do przez co miesza się z olejem. Większy problem jest w silnikach diesla, wyposażonych w filtr cząstek stałych (DPF). Filtr DPF po pewnym czasie ulega zapchaniu i staje się konieczne jego oczyszczenie. Odbywa się to najczęściej poprzez dostarczenie większej ilości paliwa w celu wypalenia zanieczyszczeń w filtrze. Samochód który często jeździ w długie trasy nie ma problemu z samooczyszczeniem filtra DPF, gorzej jest w pojazdach które poruszają się najczęściej na krótkich odcinkach np. w mieście. W tych samochodach proces wypalania filtra jest bardzo często przerywany i w razie niepowodzenia rozpoczynany od początku. Skutkuje to dostawaniem się coraz większej ilości paliwa do oleju, co powoduje jego rozrzedzenie a w skrajnych przypadkach może dojść zatarcia się jednostki napędowej.

Gdy poziom oleju podniesie się na bagnecie o 1cm, należy go wymienić a w przypadku diesli z DPF konieczne jest jeszcze przeprowadzenie procedury oczyszczenia filtra cząstek stałych.

Obserwując korek wlewu oleju można zaobserwować białą lub beżową maź w dużej ilości. Może to oznaczać że do oleju dostaje się płyn chłodzący. W tym przypadku niezbędna jest wymiana uszczelnień głowicy silnika. W porze wilgotnej para wodna skrapla się z powietrza przez co na korku od oleju osadza się niewielka ilość mazi - jest to normalne zjawisko.

Bardzo często po wymianie oleju silnikowego w jednostkach wysokoprężnych można zauważyć że nowy olej szybko staje się czarny. Nie należy się martwić gdyż jest to normalny proces. Olej płucze silnik z sadzy i ją neutralizuje.

Dbając o olej silnikowy w samochodzie można znacznie przedłużyc żywotność silnika i zaoszczędzić sobie przykrych niespodzianek podczas eksploatacji samochodu.

Tagi: olej silnikowy, silnik, wymiana oleju, olej, silnik, stan oleju, zatarcie silnika, dpf

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: