VS

Skoda Citigo 1.0 60KM stworzona do miasta

Dodany przez Felo 7 Lutego 2013, kategorie: Skoda, Citigo

Skoda Citigo jest typowym samochodem miejskim z segmentu A. Posiada bardzo duży rozstaw osi dzięki czemu komfort podróżowania jest lepszy niż w innych samochodach z tego samego segmentu.

Skoda Citigo 1.0 60KM stworzona do miasta

Auto jest bardzo stabilne i dobrze się trzyma drogi. Poprzeczne nierówności które są zmorą kierowców małych aut Skoda Citigo pokonuje bez problemów. Fabrycznie montowany system stabilizacji toru jazdy ESP znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy. Resorowanie małej Skody jest komfortowe i nie pozwala aż za nadto odczuwać nierówności drogi przez pasażerów.

Wnętrze auta jest bardzo obszerne. Kierowcy i pasażerowi w przednim rzędzie na pewno nie zabranie miejsca nawet gdy są wysocy i tędzy. Pasażerowie tylnej kanapy też nie będą narzekać na ciasnotę. Jedynym mankamentem jest to że może ich być tylko dwóch ponieważ auto ma homologację tylko na czwórkę pasażerów. A jednak przydało by się to piąte miejsce gdyż bardzo często małe samochody służą jako auta rodzinne.

Kokpit kierowcy jest skromny ale ergonomiczny. Brak jest wskaźnika temperatury silnika ale za to jest obrotomierz! Mały bo mały ale jest. Trochę dziwnie wyglądają blachy wystające w drzwiach. Od razu przypomina się wnętrze Daewoo Tico. Pod tym względem mogło by być trochę przytulniej.

Dużą niespodzianką jest spory bagażnik jak na ten segment o pojemności aż 251 litrów. Taka pojemność może być konkurencyjna nawet w segmencie B np. Suzuki Swift może pomieścić tylko 211 litrów a konkurenci z segmentu A np. Chevrolet Spark 170 litrów, Fiat Panda najnowszej III generacji 225 litrów.

Trzycylindrowy benzynowy silnik napędzający to niby małe a wielkie autko w podstawowej wersji dysponuje 60 KM przy 5000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy 95Nm osiąga przy 3000 obr/min. Do setki "dobija" w 14.4 sekundy a maksymalną prędkość jaką może osiągnąć to 160 km/h. Do 50 km/h Citigo potrzebuje ok 5 sekund. Elastyczność tego silnika nie jest jego mocną stroną. Aby przyspieszyć od 60 do 100 km/h na czwartym biegu, potrzeba prawie 17 sekund. Toyocie Aygo z silnikiem 1.0 zajmuje to nieco ponad 13 s. Na korzyść Aygo przemawia niższa o ok 50 kg masa pojazdu.

Jednostka napędowa Skody Citigo jest zoptymalizowana do jazdy miejskiej. Silnik Dobrze reaguje na dodanie gazu a auto zbiera się bez ociągania, jednocześnie zadowalając się niewielkimi ilościami paliwa. Według producenta w mieście średnie spalanie wynosi 5.6 l/100 km a w trasie 3.9 l/ 100km. W rzeczywistości do warunków miejskich trzeba dodać jeden litr paliwa więcej i otrzymamy rzeczywiste spalanie w granicach 6 do 6.5 litra na 100km. Podczas niedzielnej jazdy po prawie pustych ulicach miasta można osiągnąć katalogowe zużycie paliwa.

Szczegółowe dane techniczne - Skody Citigo 1.0 60 KM

Silnik Citigo pomimo posiadania trzech cylindrów wykazuje się przyzwoitą kulturą pracy. Nie jest głośny, przy prędkości 100 km/h prawie wcale go nie słychać.

Za dopłatą 1460zł można otrzymać pakiet Green Tec mający zmniejszyć zużycie paliwa o ok 0.5 litra / 100km w mieście. W skład tego pakietu wchodzą:

  • - system start-stop
  • - system odzyskiwania energii z hamowania
  • - opony o obniżonym oporze toczenia
  • - obręcze kół ze stali z osłonami Aries
  • - sportowe zawieszenie

2625 zł kosztuje wyposażenie małej Skody w zautomatyzowaną przekładnię (nie dotyczy wersji podstawowej Easy). Dla bardzo oszczędnych przewidziano za dopłatą 3500 zł dedykowaną instalację LPG Landirenzo ale tylko do silnika 1.0 MPI 60KM.

Skoda Citigo to dobry samochód, idealny do miasta a i w trasie też się dobrze sprawdzi podczas spokojnej jazdy.

Skoda Citigo 1.0 HTP 60KM - podstawowe dane techniczne

Silnik: 1.0 benzynowy
Ilość cylindrów: 3
Pojemność: cm3 999
liczba zaworów / zawory na cylinder 12 / 4
Moc maksymalna KM / obr/min 60 / 5000 - 6000
Maksymalny moment obrotowy (Nm / obr/min) 95 / 3000 - 4300
Masa własna (kg) 854
Prędkość maksymalna (km / h) 160
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h 14.4
Średnie zużycie paliwa (l / 100km) 4.5
Średnia emisja CO2 (g / km) 105

Skoda Citigo 1.0 60KM stworzona do miasta - zdjęcia

  • Skoda Citigo
  • Skoda Citigo bagażnik
  • Skoda Citigo silnik
  • Skoda Citigo wnętrze

Tagi: skoda citigo 1.0 60km, skoda citigo, skoda, citigo, samochód miejski, samochód czeski, samochody czeskie, samochod niemiecki, samochody niemieckie, segment a

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: