VS

Suzuki Swift 1.3 92KM - test

Dodany przez Felo 12 Listopada 2012, kategorie: Swift, Suzuki

Suzuki Swift ( Swift znaczy żwawy, chyży) III generacji był produkowany w latach 2005 do 2010.

Suzuki Swift 1.3 92KM - test

Nadwozie i wnętrze Swifta

Jest to typowo miejskie auto o zwartej sylwetce, dosyć wysokie (1500 mm) i zarazem krótkie (3695 mm). Szerokie wytłoczenia na nadkolach, niedługi i wysoki przód oraz zaokrąglone kształty sprawiają wrażenie jakby auto było napuchnięte w pozytywnym znaczeniu. Swift występuje w dwóch wersjach nadwozia: trzy oraz pięciodrzwiowej. Oba warianty prezentują się dobrze. Trzydrzwiowa opcja nadaje bardziej sportowy wygląd natomiast Suzuki wyposażony w dodatkową parę drzwi niezbyt wiele traci ze sportowego charakteru a nawet może się co niektórym bardziej podobać, zwłaszcza że drzwi są krótkie i zgrabnie się komponują w nadwozie.

Karoseria Swifta nie została należycie zabezpieczona przed atakiem rdzy. Egzemplarze z początku produkcji korodują na tylnej klapie bagażnika. Korozji ulegają styki lampki w przestrzeni bagażowej. Dosyć często pojawiają się parchy pod lakierem na nadkolach zwiastujące niechybną wizytę u lakiernika. Szybko koroduje także układ wydechowy.

Wnętrze Swifta jest dosyć ładnie wykonane. Nie znajdziemy tutaj żadnych dziwnych przycisków rodem ze Star Treka. Deska rozdzielcza jest dobrze czytelna, proste i funkcjonalne wskaźniki są miłe dla oka. Ładnie wygląda seryjnie montowane radio w środkowym panelu. Pokrętła są czytelnie opisane i znajdują się tam gdzie trzeba. Jedynym mankamentem jest daleko wysunięty wyświetlacz komputera pokładowego (na środku pod szybą) do którego jest dosyć utrudniony dostęp tak że podczas jazdy trudno jest przełączać wskazania komputera. Wersje lepiej wyposażone posiadają sterowanie przyciskami na kierownicy co jest dosyć wygodne, jednak przy ostrym manewrowaniu można przypadkowo sobie za bardzo zgłośnić radio.

Fotele Swifta są wygodne, dobrze trzymają na zakrętach, jednak dla wysokich osób powyżej 180cm siedzisko może być za krótkie a podczas wsiadania i wysiadania z siedzenia kierowcy trzeba się trochę nagimnastykować gdyż nogi zawadzają o kierownicę nawet w najniższym położeniu fotela. Niekiedy niezbędne jest każdorazowe dosuwanie i odsuwanie siedzenia aby zająć wygodną pozycję do jazdy. O wiele wygodniejszy jest konkurencyjny Mitsubishi Colt, w którym wygodniej i bardziej komfortowo się siedzi. Widoczność z miejsca kierowcy jest nawet dobra z kilkoma wyjątkami. Szeroki tylny słupek w dosyć dużym stopniu ogranicza kąt widzenia do tyłu, lecz w obecnie produkowanych samochodach to jest standard. Następną niedogodnością będącą bardzo poważną dla wysokich osób jest dosyć nisko zakończony zaokrągleniem dach który bardzo ogranicza widoczność do góry. Jest to ogromnie uciążliwe gdy stoimy samochodem bezpośrednio przed sygnalizacją świetlną. Aby cokolwiek zobaczyć trzeba głęboko wychylić głowę nad kierownicą i wypatrywać zmiany świateł. Nie pomaga nawet obniżone do maksimum siedzenie. Pod tym względem również Mitsubishi Colt bije na głowę Swifta.

Podróżując w czwórkę tym samochodem, miejsca dla wszystkich jest wystarczająco wiele. Z tyłu dosyć dobrze się siedzi i miejsca jest wystarczająco jeżeli ktoś nie jest zbyt wysoki. Piąta osoba na pokładzie (tylko w wersji pięciodrzwiowej) może być przewożona na krótkich dystansach. Podczas dłuższej podróży ciasnota na tylnej kanapie może przerodzić się w koszmar. O wiele gorzej przedstawia się sytuacja gdy pasażerowie będą chcieli wziąć ze sobą co nieco bagażu. I tutaj zaczynają się schody. 213 litrów pojemności bagażnika może i wystarczy na średniej wielkości cotygodniowe zakupy ale żeby tam zapakować cztery podróżne torby to już wymaga nie lada mocnego upakowania i przeniesienia części rzeczy do środka. Złożenie tylnej kanapy pozwoli na wygospodarowanie 562 litrów przestrzeni bagażowej. Fiat Panda – auto z niższego segmentu A po rozłożeniu tylnych siedzeń dysponuje powierzchnią bagażową o pojemności 860 litrów. Suzuki Swift III generacji pod względem przestrzeni ładunkowej nie za bardzo nadaje się na auto rodzinne. Dobrze się sprawdzi jako drugi samochód w rodzinie do jazdy po mieście albo jako auto dla singla lub dla pary. No może dla pary z jednym dzieckiem gdzie podczas wakacyjnego wyjazdu, jakoś się uda upchać bagaże, wykorzystując przy tym wolne miejsce na tylnej kanapie, albo składając część kanapy.

Silnik i osiągi Suzuki Swifta

Silnik Suzuki Swift w podstawowej wersji to wysokoobrotowa wolno ssąca jednostka napędowa o pojemności 1328 cm3 i 16 zaworach, rozwijająca pokaźną moc 92 KM przy 5800 obr/min. Maksymalny moment obrotowy jest niewielki 116 Nm i osiągalny dopiero przy 4200 obr/min.

Szczegółowe dane techniczne Suzuki Swift 1.3 92KM

Moc i maksymalny moment obrotowy silnika Suzuki Swift 1.3 92KM

Przekłada się to na słabą elastyczność przy niskich obrotach. Żeby auto dobrze przyspieszało należy wkręcać silnik wysoko, powyżej 4000 obr/min, Podczas wyprzedzania niezbędna jest redukcja na niższy bieg aby uzyskać przyzwoite przyspieszenie. Dotyczy to przede wszystkim czwartego i piątego przełożenia, które są dosyć długie. Ma to służyć obniżeniu zużyciu paliwa. Aby dynamicznie jeździć trzeba korzystać z górnych rejestrów obrotomierza co wymaga częstej redukcji na niższe biegi a to bardzo podnosi spalanie. Niestety silnik Suzuki Swifta nie jest wyposażony w system zmiennych faz rozrządu - VVT. Gdyby auto posiadało takowy, elastyczność na wyższych biegach byłaby lepsza co przełożyło by się pozytywnie na ekonomię jazdy. Do 2800 obr/min nic ciekawego się nie dzieje, auto jest trochę ospałe. Dopiero po przekroczeniu tej granicy samochód dostaje wigoru a powyżej 4000 obr/min zamienia się w rakietę. Przyspieszenie małego Swifta jest dobre. 50 km/h osiąga już po 3.6 sek. a do setki potrzebuje trochę ponad 11 sek. Przy wkręcaniu obrotów silnika na czerwone pole i odpowiedniej zmianie biegów to niewielkie autko potrafi osiągnąć pierwszą setkę w ok 9 sek!.



Nieco gorzej jest z elastycznością na wyższych biegach. Zwiększanie prędkości na IV biegu 60 do 100 km/h wymaga 14-15 sek., a z 80 do 120 km/h z V biegu zajmuje ok 20 sek. Dla porównania Mitsubishi Colt 1.3 95 KM ze zmiennymi fazami rozrządu VVT przyspiesza z 60 do 100 km/h na IV biegu w ok 12 sek., a od 80 do 120 km/h na V biegu ok 18 sek.

92 konny silnik Swifta z łańcuchem rozrządu jest dosyć prostą, wytrzymałą i trwałą konstrukcją. Bardzo rzadko zdarzają mu się jakieś poważniejsze dolegliwości. Czasami niedomaga osprzęt silnika – alternator. Nie powinno się w nim montować instalacji gazowej gdyż szesnasto zaworowa głowica szybko się zużywa i już po ok. 30 tys. kilometrów niezbędne jest przeprowadzenie jej regeneracji. Suzuki Swift jest z założenia miejskim samochodem i też pod tym kątem dobrano przełożenia skrzyni biegów że w mieście bardzo dobrze się sprawdzają. Szybki start spod świateł dzięki dobremu przyspieszeniu na pierwszych trzech biegach a potem można toczyć samochód na czwórce lub piątce do następnych świateł i tak dalej aż do celu podróży. Auto dobrze się prowadzi zwłaszcza w jeździe krętymi uliczkami. Na zakrętach trzyma się pewnie i może je pokonywać z dużą prędkością bez obawy że wyleci z trasy. Dosyć sztywne twarde zawieszenie daje dobre boczne trzymanie i zachęca do sportowej jazdy. Komfort podróżowania jeżeli chodzi o pokonywanie nierówności jest średni tak że pasażerowie dosyć wyraźnie odczują wszelkie defekty nawierzchni.

Pod względem wytrzymałości przednie zawieszenie nie jest zbyt trwałe, zwłaszcza amortyzatory i wahacze oraz łączniki stabilizatora. Skrzypią górne mocowania amortyzatorów. Przy zbyt ostrej jeździe uszkodzeniu mogą ulec przeguby półosi napędowej. Tylne zawieszenie nie sprawia większych problemów. Pięciobiegowa skrzynia biegów działa bardzo dobrze, biegi wchodzą precyzyjnie z lekkim oporem i nie zacinają się. Byłoby wszystko super gdyby nie to że po niewielkim przebiegu ok 30 000 km, szybko zużywają się łożyska w przekładni. Objawia się to odczuwalnym coraz większym oporem przy zmianie biegów czemu towarzyszy zgrzytanie i wycie. Jest to największa bolączka Swiftów a jej usunięcie jest dosyć kosztowne ok 2000 zł w ASO.

Zużycie paliwa

Suzuki Swift traktowany delikatnie i według zasad Eco drivingu, może się odwdzięczyć niskim spalaniem. W mieście możliwe jest zejście nawet do 7 litrów na 100km a w trasie trochę poniżej 5l / 100 km (jazda z prędkościami 70 -80 km/h). Użytkując auto dosyć dynamicznie zarówno w mieście jak i w trasie będzie zużywało odpowiednio: miasto ok 8 litrów, trasa 5 – 6 litrów. Przy ostrej jeździe apetyt na paliwo zwiększy się i to bardzo tak że miejskim ruchu potrzeba będzie ok 9 litrów / 100 km ale nie powinno przekroczyć 10 litrów / 100 km. Poza miastem przy wyższych prędkościach autostradowych (130 – 140 km/h) zużycie paliwa będzie oscylować w granicach 7- 7.5l / 100km. Do ekonomicznej jazdy bardzo pomocny jest wskaźnik chwilowego zużycia paliwa umieszczony na środku kokpitu. Śledząc jego wskazania można nauczyć się oszczędnej jazdy.

Wyposażenie

Swifty oferowane w Polsce były bogato wyposażone począwszy od podstawowych wersji. W standardzie znajdowała się między innymi: klimatyzacja ręczna, elektrycznie sterowane szyby z przodu, Radioodtwarzacz CD, centralny zamek ze zdalnym sterowaniem oraz komputer pokładowy. Obecnie w ofercie na rynku wtórnym dominują samochody sprowadzane z zachodu. Bardzo często zdarzają się bardzo okrojone wersje wyposażenia np.: brakuje klimatyzacji lub obrotomierza.

Ceny używanych Swiftów

Ceny używanych Swiftów są dosyć wysokie (od 14 000 zł) co jest związane przede wszystkim z jego atrakcyjną sylwetką, która dobrze przypadła do gustu paniom – na ulicy bardzo rzadko można spotkać przedstawiciela płci męskiej za kierownicą Swifta. Aby zakupić w miarę młode auto z rozsądnym przebiegiem i w dobrym stanie trzeba wydać minimum 20 000zł.

Podsumowanie

Suzuki Swift jest udanym samochodem, ma atrakcyjną sportową sylwetkę oraz jest wyposażony w dynamiczne silniki już w podstawowej wersji. Z auta będą zadowolone osoby lubiące dynamiczną jazdę, dla których komfort resorowania schodzi na drugi plan.

Suzuki Swift podstawowe dane eksploatacyjne:

  • - Bezobsługowy łańcuch rozrządu nie wymaga wymiany
  • - Wymiana oleju co 15 tys kilometrów lub co rok.
  • - Wymiana płynu hamulcowego co 2 lata
  • - Wymiana filtra powietrza co 60 000 km
  • - Wymiana płynu chłodzącego co 5 lat
  • - Wymiana świec zapłonowych co 60 000 km.

Suzuki Swift 1.3 92KM - podstawowe dane techniczne

Silnik: 1.3 benzynowy
Ilość cylindrów: 4
Pojemność: cm3 1328
liczba zaworów / zawory na cylinder 16 / 4
Moc maksymalna KM / obr/min 92 / 5800
Maksymalny moment obrotowy (Nm / obr/min) 116 / 4200
Masa własna (kg) 980
Prędkość maksymalna (km / h) 175
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h 11
Średnie zużycie paliwa (l / 100km) 5.8
Średnia emisja CO2 (g / km) 140

Pozostałe dane techniczne Suzuki Swift 1.3 92KM

Suzuki Swift 1.3 92KM - test - zdjęcia

  • Silnik Suzuki Swift 1.3 92KM
  • Suzuki Swift z boku
  • Suzuki Swift wnętrze
  • Suzuki Swift widok z tyłu
  • Suzuki Swift wersja trzydrzwiowa
  • Suzuki Swift wersja pięciodrzwiowa
  • Suzuki Swift kokpit
  • Suzuki Swift 1.3 92KM

Tagi: suzuki swift 1.3 92 km, suzuki, swift, suzuki swift, swift 1.3, samochód japoński, samochody japońskie, swifty, swift test, test, samochód, auto, samochód miejski

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: