Wymiana paska rozrządu z pompą płynu chłodzącego i uszczelniaczy w Daewoo Matizie
Dodany przez Felo 6 Lutego 2013, kategorie: Silnik, Rozrząd, Daewoo, Matiz
Wymiana rozrządu w Daewoo Matizie nie jest skomplikowaną czynnością jeżeli mamy odpowiednie narzędzia i wiemy jak to zrobić.
W obecnej chwili Daewoo Matiz jest samochodem bardzo tanim na rynku wtórnym a części do niego także niewiele kosztują i są łatwo dostępne. Silnik Matiza prawidłowo eksploatowany wytrzymuje spore przebiegi do ponad 350 tys km. Kupując za grosze taki samochód w zależności od jego stanu trzeba będzie wymienić w nim niektóre elementy aby cieszyć się w miarę bezawaryjną jazdą.
Jedną z podstawowych czynności po zakupie używanego auta jest wymiana paska rozrządu. Do tej operacji przyda się kanał lub podnośnik do całego samochodu aby niektóre czynności łatwiej wykonać. Przy okazji wymiany paska rozrządu wymienimy także pompę płynu chłodzącego, uszczelniacze wału korbowego i wałka rozrządu oraz pasek alternatora.
Na początku odłączamy akumulator i demontujemy przedni prawy reflektor - 1. Następnie wyciągamy rurę z dolnej części chłodnicy - 2 i spuszczamy płyn chłodzący - 3.
Popuszczamy śrubę od alternatora - 4. Przerwa na kawę - 5. W kolejnej czynności odkręcamy prawe przednie koło oraz demontujemy plastikową osłonę nadkola - 6, aby mieć dostęp do śrub mocujących osłonę paska rozrządu i koła napędzającego alternator. Następnie wyciągamy bagnet do mierzenia poziomu oleju - 7 i demontujemy górną osłonę paska rozrządu - 8(zdj. po zdemontowaniu). Odkręcamy koło napedzające pasek alternatora - 9, rurkę od bagnetu poziomu oleju - 10 (na zdjęciu już po odkręceniu) i dolną osłone paska rozrządu - 11. Ustawiamy koło napędowe rozrządu tak aby znak na tym kole pokrył się ze znakiem na obudowie - 12 wykorzystując do tego śrubę mocujacą koło pasowe wału korbowego (tam też jest znaczek, który powinien się pokryć ze znaczkiem na obudowie) - 13 obracając ją w kierunku ruchu wskazówek zegara.
Odkrecamy śrubę mocującą rolkę napinacza - 14, sprężynę - 15 i zdejmujemy pasek napedu rozrządu - 16. Odkręcamy koło zębate od wałka rozrządu - 17 oraz demontujemy blaszaną osłonę - 18. Przy okazji wymiany paska rozrządu można wymienić uszczelniacz wałka rozrządu w tym celu delikatnie wydłubujemy uszczelniacz tak aby nie uszkodzić powierzchni otworu i wałka rozrządu - 19. Po wyjęciu uszczelniacza - 20, zakładamy nowy uszczelniacz - 21, zwracając uwagę aby równo wszedł i nie został uszkodzony. Podobnie wymieniamy uszczelniacz wału korbowego - 21a
Wymieniając pasek rozrządu zaleca się także wymianę pompy wodnej - 22. Żeby ją zdemontować i wyjąć niezbędne jest odkręcenie elementu mocującego silnik do ramy nadwozia - 23, druga śruba jest dostępna od spodu 24 - Uwaga! Trzeba koniecznie podeprzeć silnik od spodu. Odkręcamy i wyciągamy pompę wody wraz z uszczelką - 25, delikatnie usuwamy resztki starej uszczelki i oczyszczamy miejsce pod nową - 26. Nanosimy niewielką warstewkę smaru aby nowa uszczelka się do niej przykleiła - 27, po czym nakładamy uszczelkę i pompę cieczy chłodzącej - 28. Przykręcamy nową pompę płynu chłodzącego (kluczem dynamometrycznym momentem 9 do 12 Nm - ale można się bez niego obejść) - 29, osłonę koła od wałka rozrządu - 30, zakładamy rolkę napinacza nie dokręcając jej całkowicie - 31 i sprężnynkę napinacza - 32.
Zakładamy koło zębate od wałka rozrządu (to wieksze) - 33 oraz koło zębate od wału napędowego (to mniejsze) - 34. Uwaga! Sprawdzamy ustawienie obu kół zębatych tak aby znaki zarówno górnego jak i dolnego pokrywały się ze znakami na obudowie - 12 i 13 jeżeli tak nie jest to należy je odpowiednio ustawić. Zakładamy nowy pasek rozrządu zwracając przy tym uwagę aby znaki na pasku były zgodne z kierunkiem ruchu koła napędowego wału korbowego (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) - 35. Po tym należy dwukrotnie obrócić wał korbowy zgodnie z ruchem wskazówek zegara aby pasek rozrządu dobrze się ułożył po czym przykręcamy śrubę rolki napinacza (jeżeli posiadamy klucz dynamometryczny to dokręcamy momentem 15 do 23 Nm) - 31.
Montujemy element mocujący silnik do ramy samochodu - 36 i przykręcamy dolną obudowę paska rozrządu - 37. Zakładamy koło napędzające alternator przy okazji wymieniając pasek klinowy - 38. Dokręcamy dolną śrubę od alternatora, naciągamy pasek i dokręcamy górną śrubę - 39. Przykręcamy górną obudowę paska rozrządu - 40 i wkręcamy rurkę od bagnetu - 41.Mocujemy osłonę od koła - 42 i przykręcamy koło, wkładamy gumową rurę do chłodnicy i zaciskamy objemką - 43. Wkładamy bagnet do mierzenia oleju do rurki, montujemy reflektor, wlewamy nowy płyn chłodzący do zbiorniczka wyrównawczego - 44, podłączamy akumulator i odpalamy silnik! Oczywiście po wcześniejszym zaprogramowaniu obrotów biegu jałowego w taki sposób:
- 1. włączamy zapłon na 10 sekund (przekręcamy stacyjkę w takie położenie przy którym zapalają się kontrolki i pompa paliwa zaciąga automatycznie paliwo do przewodów)
- 2. wyłączamy zapłon
- 3. włączamy zapłon i obracamy wałem korbowym za pomocą rozrusznika nie uruchamiając silnika (jeżeli się uruchomi to nic się nie stanie - jest to dopuszczalne)
- 4. wyłączamy zapłon
- 5. uruchamiamy silnik i wszystko jest już gotowe, programowanie obrotów biegu jałowego zakończone sukcesem!