VS

Kolor dymu z rury wydechowej a stan silnika

Dodany przez Felo 16 Lipca 2010, kategorie: Silnik, Spalanie

Obserwując wydobywający się z rury kolor spalin oraz ich zapach można zdiagnozować jaki jest stan silnika lub jego prawdopodobną awarię.

Kolor dymu z rury wydechowej a stan silnika

Gdy spaliny są niebieskie może to świadczyć o tym że do komór spalania przedostaje się olej silnikowy. Przyczyną takiego zjawiska najczęściej jest zużycie pierścieni tłokowych oraz gładzi cylindrów. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest remont silnika.
Inną przyczyną może być awaria turbosprężarki lub nieszczelność uszczelniaczy zaworów która prowadzi do ściekania oleju po trzonkach zaworów do cylindrów co powoduje efekt wydobywania się niebieskiego dymu z rury wydechowej.

Czarny kolor spalin występuje w samochodach z silnikiem diesla. Najczęstszą przyczyną jest rozregulowanie wtrysku (mały kąt wyprzedzenia wtrysku) zużycie się lub awaria wtryskiwaczy. Czarny dym wydobywający się z rury jest efektem chiptuningu (nadmierna ilość wtryskiwanego paliwa). Zjawisko pojawiania się czarnej chmurki spalin podczas nagłego przyspieszenia lub przy dużym obciążeniu silnika jest normalne i nie jest oznaką zużycia lub usterki silnika.

Biały kolor dymu najczęściej pojawia się przy niskich temperaturach po pewnym czasie od uruchomienia silnika i jest efektem odparowania skroplonej pary wodnej w układzie wydechowym pod wpływem wysokiej temperatury spalin. Gdy już wszystko odparuje zjawisko to nie występuje. Jednak zdarzają się przypadki uszkodzenia uszczelki pod głowicą lub samej głowicy co jest przyczyną przedostawania się płynu chłodzącego do cylindrów i wtedy oprócz białego koloru dymu silnik nierównomiernie pracuje, przerywa oraz brakuje mu mocy.

Szary dym pojawia się podczas dostarczania do komory spalania zbyt bogatej mieszanki. Ma to miejsce gdy silnik jest zimny i pracuje na ssaniu – czyli wszystko jest ok. Może jednak wystąpić awaria czujnika temperatury silnika co prowadzi do ciągłego dostarczania bogatej mieszanki paliwa i w efekcie z rury wydobywa się szary dym.

Tagi: , usterka, awaria silnika, silnik, zanieczyszczenie, wydech, dym, dym z rury

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: