VS

Zatankowanie niewłaściwego paliwa

Dodany przez Felo 27 Stycznia 2011, kategorie: Paliwo, Silnik, Spalanie

Czasami zdarza się że w wyniku pomyłki lub roztargnienia zatankujemy do baku niewłaściwe paliwo, np. do auta z silnikiem diesla wlejemy benzynę lub na odwrót.

Zatankowanie niewłaściwego paliwa

Konsekwencje takiego zabiegu mogą być katastrofalne dla silnika. Samochody z napędem benzynowym lepiej znoszą zalanie olejem napędowym niż auta z dieslem zatankowane benzyną. Starsze samochody benzynowe z epoki gaźnika z powodzeniem zadowolą się sporą dawką oleju napędowego i po takiej kuracji będą w stanie jeździć.

Dla przykładu leciwy już staruszek Polonez Caro którego właściciel nieopatrznie zatankował ok. 10 l paliwa do Diesli uświadomiwszy sobie swoją pomyłkę, postanowił dolać do pełna benzyny i… Samochód trochę niemrawo ale jeździł!

Nowoczesne samochody benzynowe już przy niewielkiej dawce złego paliwa ulegają usterce. W niektórych modelach dolanie do 3 litrów paliwa może nie spowodować awarii. W przypadku samochodów z bezpośrednim wtryskiem benzyny np.: silnik TSI konstrukcji Volkswagena - ryzyko awarii po wlaniu niewielkiej ilości oleju napędowego jest bardzo duże.

Najnowsze modele benzyniaków posiadają wlew paliwa dostosowany rozmiarem do końcówki pistoletu dystrybutora z benzyną, dzięki czemu nie jest możliwe zatankowanie oleju napędowego gdyż końcówka od dystrybutora diesla jest grubsza. Gorzej mają właściciele aut z silnikiem wysokoprężnym jeżeli chodzi o średnicę wlewu paliwa – bez problemu można niechcący napełnić bak benzyną.
Najbardziej odporne na pomyłkę są wtryskiwacze w Dieslowskich silnikach Toyoty i Volkswagena natomiast w Fordzie są bardziej podatne na uszkodzenie.

Producenci samochodów coraz częściej starają się zabezpieczyć auto przed pomyłką przy tankowaniu stosując specjalne systemy zabezpieczeń. Przykładem jest koncern BMW który wprowadził w samochodach z silnikami wysokoprężnymi system IFPS (Incorrect Fueling Protection System) blokujący otwór wlewu paliwa przy próbie włożenia nieprawidłowej końcówki dystrybutora.
Ford stosuje rozwiązanie pod nazwą Easy Fuel gdzie wlew nie jest zakręcany korkiem lecz zasłonięty zapadką która odblokowuje się dopiero wtedy gdy włożymy pistolet o odpowiedniej końcówce.

Co robić gdy już zatankujemy nieodpowiednie paliwo? Po pierwsze nie należy uruchamiać silnika i wezwać pomoc drogową która odtransportuje samochód do warsztatu.

Powinno się wypompować paliwo z baku – gdy jest taka możliwość można to zrobić samemu lecz można przy tym nieopatrznie uszkodzić pompę paliwową lub czujnik poziomu paliwa.

W przypadku uruchomienia samochodu, niezbędne okaże się przeczyszczenie układu paliwowego. W silnikach benzynowych najbardziej narażona jest pompa wtryskowa i wtryskiwacze natomiast w silnikach wysokoprężnych pompa wysokiego ciśnienia i także wtryskiwacze które najczęściej ulegają uszkodzeniu. Konieczne będzie wypłukanie baku paliwa i przeprowadzenie diagnostyki oprogramowania silnika. Filtr paliwa trzeba wymienić na nowy.
Po wlaniu właściwego paliwa należy odpiąć przewody powrotne z wtryskiwaczy i wypłukać znajdujące się tam nieodpowiednie paliwo poprzez uruchomienie pompy paliwa.

źródło: Motor, Flota

Tagi: tankowanie paliwa, złe paliwo, benzyna, olej napędowy, ropa, niewłaściwe tankowanie, paliwo, tankowanie

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: