VS

Praktyczny rodzinny van Volkswagen Sharan - model do 2010r

Dodany przez Felo 7 Sierpnia 2012, kategorie: Ford, Seat, Volkswagen, Alhambra, Galaxy, Sharan

Sharan po raz pierwszy pojawił się na rynku w 1995 r. wraz z bliźniaczym Fordem Galaxy. W rok później zadebiutował Seat Alhambra. Wszystkie trzy modele różnią się od siebie jedynie znaczkiem firmowym oraz kilkoma szczegółami karoserii.

Praktyczny rodzinny van Volkswagen Sharan - model do 2010r

Ford po 2005 r. zrezygnował ze współpracy z Volkswagenem i od tego czasu Ford Galaxy jest produkowany osobno przez Forda.

Auta z początku produkcji były najbardziej awaryjne. Największe problemy dotyczyły zawieszenia i układu kierowniczego oraz drobne awarie wyposażenia wnętrza.

W 2000 r. Volkswagen Sharan wraz z pozostałymi dwoma vanami zostały poddane gruntownemu liftingowi. Polepszyła się jakość wykonania i wytrzymałość konstrukcji.

Sharan wraz z Alhambrą są oferowane z kilkoma silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi konstrukcji Volkswagena, natomiast Ford Galaxy oprócz Volkswagenowskich jednostek napędowych Diesla i 204 konnego silnika 2.3 litra, wyposażony jest w benzynowe silniki własnej konstrukcji o pojemności 2.0 i 2.3 litra.

Podstawowym motor to dwulitrowy ośmiozaworowy benzyniak rozwijający moc 116KM. Silnik ten odznacza się ponad przecietną trwałością i nawet dobrze znosi instalację gazową. Jego wadą jest spore zapotrzebowanie na paliwo (średnio 11 l/100km) oraz przeciętne osiągi (przyspieszenie 15.2 s do 100 km/h).

Mocniejsza jednostka benzynowa – turbo doładowana o pojemności 1.8l osiąga przyzwoitą moc 150KM i niezłe przyspieszenie 10.9 s do 100 km/h. Nie za dobrze znosi "zagazowania" LPG gdyż posiada 20 zaworową głowicę która jest mniej odporna na wypalenie niż 8 zaworowa z poprzednio opisywanego silnika.

Najmocniejszy silnik benzynowy to 6-cio cylinfrowy wolnossący widlasto – rzędowy VR6 o pojemności 2.8 litra, osiągający moc 204KM. Ma on największe zapotrzebowanie na paliwo (średnio 12.5 l / 100 km) ale zarazem najlepsze przyspieszenie (9.9s do 100 km/h). Luz zaworowy kompensowany jest hydraulicznie i posiada łańcuch rozrządu.

W gamie silników wysokoprężnych podstawowa jednostka to turbo diesel 1.9 o mocy 90KM który jest bardzo trwały i wytrzymały. Jest to ekonomiczny silnik który zadowala się średnio 7.5 litrami paliwa na 100KM. Niestety osiągi są niezbyt imponujące: 17.2 sekundy do 100 km / h jest bardzo słabym rezultatem. Auto z tym silnikiem nadaje się najlepiej do spokojnej i oszczędnej jazdy.

Lepszym rozwiązaniem jest nowocześniejszy turbodoładowany Diesel 1.9 o większej mocy 115KM z pompowtryskiwaczami. Zużywa on odrobinę więcej oleju napędowego (7.8 l / 100 km) ale za to jest o wiele bardziej dynamiczny (13.7 s. do 100 km / h ).

Volkswagen Sharan 1.9 TDI dane techniczne

Dostępna jest odmiana tego silnika o mocy 130 KM.
Największa i najsilniejsza wśród oferowanych Diesli jednostka 2.0 TDI o mocy 140 KM dostępna od 2005 r. łączy w sobie zalety dobrych osiągów (12.2 s do 100 km/h) i niskiego zapotrzebowania na paliwo (7.9 l / 100 km). Silnik ten dosyć często ulega poważnym awariom takim jak: pęknięcie głowicy, uszkodzenie układu smarowania, uszkodzenia pompowtryskiwaczy. Wszystkie silniki wysokoprężne mają pasek rozrządu oraz hydrauliczną kompensację luzu zaworów.

Zawieszenie w Sharanie i pokrewnych samochodach jest prostą konstrukcją. Z przodu znajdują się kolumny McPherson wraz z dolnymi wahaczami trójkątnymi i drążkiem stabilizatora z łącznikami stabilizatora które dosyć szybko się zużywają. Z tyłu występuje niezależne zawieszenie wielowahaczowe z drążkiem stabilizatora zamontowanym na sztywno. Występują wersje z napędem na 4 koła.

Nadwozie omawianych konstrukcji jest solidnie wykonane i dosyć dobrze zabezpieczone antykorozyjnie. Elementy wnętrza są dosyć dobrze spasowane i dobrej jakości. Auto może przewozić do 7 osób po doposażeniu go w dodatkowe dwa fotele. Samochód ma dobrze rozplanowaną przestrzeń wewnętrzną z możliwością dowolnej aranżacji ustawienia foteli. Możliwe jest wymontowanie tylnych foteli dzięki czemu otrzymujemy przeogromną przestrzeń ładunkową o pojemności do 2610l.

Standardowe wyposażenie po 2000 r. obejmuje 2 poduszki powietrzne, ABS, elektrycznie sterowane przednie szyby, klimatyzację, immobiliser, radioodtwarzacz.

Volkswagen Sharan a także Seat Alhambra i Ford Galaxy to dobrze zaprojektowane samochody rodzinne z możliwością dowolnego dostosowania wnętrza. Typowe usterki występujące w tych modelach to uszkodzenie uszczelki pod głowicą w wersji benzynowej 2.8 VR6, Usterki systemu podgrzewania paliwa w silnikach Diesla, awarie przepływomierza w silnikach wysokoprężnych, szybkie zużywanie się drążków kierowniczych, drobne awarie elektryki, częste są usterki turbosprężarek oraz pompowtryskiwaczy w dieslach o dużym przebiegu. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele zamienników w rozsądnych cenach. Trochę inaczej wygląda sprawa z silnikiem 2.0 TDI PD do którego części zamienne są dosyć drogie.

Volkswagen Sharan i pozostałe bliźniaki sprawdzą się idealnie jako auto rodzinne na dalekie podróże a także jako samochody do przewozu sporej ilości bagażu. Np. można nim przewieźć bez problemu sporą kanapę i 2 duże fotele.

Praktyczny rodzinny van Volkswagen Sharan - model do 2010r - zdjęcia

  • Seat Alhambra
  • Ford Galaxy
  • Volkswagen Sharan widok na tył samochodu

Tagi: volkswagen sharan test, ford, galaxy, ford galaxy, seat, alhambra, seat alhambra, volkswagen, sharan, volkswagen sharan

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: