VS

Suzuki Swift GTI

Dodany przez Felo 29 Lipca 2012, kategorie: Swift, Swift, Suzuki

Suzuki Swift GTI jest niewielkim miejskim samochodem, który specjalnie się niczym szczególnym nie wyróżnia, ot takie niepozorne autko a może zawstydzić niejednego kierowcę samochodu z mocnym silnikiem.

Suzuki Swift GTI

Prodkukcja Swifta GTI rozpoczęła się w roku 1989r i trwała do 1995r.

Od zwykłej wersji wyróżniają go nakładki na progi, spojler nad klapą bagażnika, sportowe zderzaki oraz tylne hamulce tarczowe.

Najważniejszy element jakim jest silnik to 16 zaworowa jednostka z dwoma wałkami rozrządu o pojemności 1.3 litra z wielopunktowym wtryskiem paliwa
Moc maksymalna 101 KM uzyskiwana jest przy 6450 obr/min natomiast odcięcie paliwa następuje przy 7500 obr/min. Maksymalny moment obrotowy nie jest zbyt wysoki i wynosi 112.8 N/m przy 4950 obr/min

Samochód ten lubi wysokie zakresy obrotów i tam dopiero pokazuje na co go stać.

Mały GTI bardzo ładnie przyspiesza do 100 km/h w czasie ok. 8.5 sekundy i rozwija maksymalną prędkość nawet do 200 km/h (fabrycznie podane jest 183 km/h).
Pomimo niezbyt wielkiego maksymalnego momentu obrotowego Swift jest dosyć elastyczny dzięki dobrze dobranej skrzyni biegów o krótkich przełożeniach oraz niskiej masie auta (od 750 do 800 kg w zależności od wersji.)

Jednostka napędowa swifta jest dosyć trwała i wytrzymuje przebiegi do ok 300 tys km w zależności od stylu jazdy i serwisowania. Przy ostrym traktowaniu napędu jego żywotność zmniejsza się do ok 200 tys km.

Najczęstszymi niedomaganiami silnika są: utrata kompresji i zużycie się panewek korbowodowych i popyhaczy zaworowych

Zużycie paliwa zależy od stylu jazdy. Jeżdżąc spokojnie w ruchu miejskim można bez problemu uzyskać spalanie w granicach 8 - 8.5l / 100km l natomiast w trasie ok 6 litrów na 100km.
Oczywiście przy sportowej jeździe osiągnięcie wyniku ponad 10 l/100 km nie będzie trudnym zadaniem.

Mały Swift GTI ma dosyć twarde zawieszenie, prowadzi się dobrze, jednak podczas szybkiego pokonywania zakrętów potrafi się prechylać ponad normę oraz wykazuje oznaki podsterowności.

Auto nie posiada żadnych systemów wspomagających jazdę i hamowanie (ESP, ABS) co przy niskiej masie auta w zakresie dużych prędkości może być niebezpieczne.

Wnętrze Swifta GTI jest dosyć przestronne i nie przypomina auta sportowego. Jedynymi sportowymi akcentami jest trójramienna kierownica i sportowe fotele kierowcy i pasażera.
W wyposażeniu dodatkowym można spotkać jedynie elektrycznie sterowane szyby oraz lusterka.

Obecnie trudno znaleźć zadbany egzemplarz Swifta GTI gdyż samochody te nie były dobrze zabezpieczone przed korozją. Występuje wiele egzemplarzy w których silnik jest jeszcze w dosyć dobrym stanie lecz karoseria jest już bardzo skorodowana lub jedno i drugie są na wykończeniu.

Podstawowe dane techniczne Suzuki Swift GTI

Silnik: 1.3i 16v benzynowy DOHC
Ilość cylindrów: 4
Pojemność: cm3 1298
liczba zaworów / zawory na cylinder 16 / 4
Moc maksymalna KM / obr/min 101 / 6450
Maksymalny moment obrotowy (Nm / obr/min) 112.8 / 4950
Masa własna (kg) 750
Prędkość maksymalna (km / h) 183
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h 8.6
Średnie zużycie paliwa (l / 100km) 7.2
Średnia emisja CO2 (g / km) 168

Tagi: suzuki swift gti, suzuki swift, suzuki, swift, gti, swift gti, samochody japońskie, samochód japoński, samochód sportowy

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: