VS

Suzuki Swift 1.2 94KM - oszczędny miejski wojownik

Dodany przez Felo 25 Stycznia 2011, kategorie: Swift, Suzuki

Nowy Swift jest samochodem stworzonym przede wszystkim do poruszania się w miejskiej dżungli, który także dobrze sprawdza się poza miastem.

Suzuki Swift 1.2 94KM - oszczędny miejski wojownik

Auto wyglądem nieznacznie różni się od poprzednika. Jednak to tylko pozory. Zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa i ekonomii deklasuje swojego starszego brata na całej linii.

Nowe oblicze Suzuki Swift

Zgodnie z panującymi trendami Swift urósł w stosunku do starszej wersji. Jest dłuższy o 90 mm, szerszy o 5 mm i wyższy o 10 mm. Mimo zwiększenia gabarytów, jego masa została zmniejszona o 20kg

Wygląd samochodu, w porównaniu z wcześniejszym modelem, został nieznacznie zmieniony. Najbardziej widoczną różnicę stanowią wydłużone przednie reflektory. Z kolei platforma podwozia posiada większy o 50 mm rozstaw osi, zmieniły się punkty mocowania elementów zawieszenia oraz silnika. Obniżono położenie środka ciężkości, przez co poprawiły się właściwości trakcyjne.

Bezpieczny Swift

W testach zderzeniowych Euro NCAP nowy Swift otrzymał pięć gwiazdek - o jedną więcej niż starszy model. Nową konstrukcję cechują wyższe parametry bezpieczeństwa, czego potwierdzeniem jest wynik wspomnianego testu.

Elementy nadwozia przeprojektowano według koncepcji TECT (Total Efective Control Technology – zwiększenie bezpieczeństwa bez kompromisu z wyglądem, użytecznością i osiągami ). Do budowy karoserii użyto stali o zwiększonej wytrzymałości na odkształcenia. Wzmocnione zostały boczne słupki , dach oraz przednia część pojazdu i tył. Nowy kształt przedniej części samochodu został tak wyprofilowany, żeby zminimalizować ewentualne obrażenia, jakie mogliby odnieść piesi w wyniku potrącenia.

Standardowe wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa obejmuje m. in. 7 poduszek powietrznych - czołowe poduszki dla kierowcy i pasażera, boczne poduszki, kurtyny powietrzne dla pasażerów przednich i tylnych siedzeń oraz poduszka kolanowa znajdująca się pod fotelem kierowcy.

Nowy Suzuki Swift posiada w standardzie także wszystkie podstawowe elektroniczne systemy bezpieczeństwa, takie jak: system stabilizacji toru jazdy ESP z systemem kontroli trakcji TCS (System ESP monitoruje przy pomocy czujników rzeczywisty i zamierzony tor jazdy dzięki czemu w czasie poślizgu którejkolwiek osi, auto hamuje odpowiednim kołem i redukuje moc silnika dzięki czemu samochód odzyskuje stabilność i właściwy tor jazdy. System kontroli trakcji TCS kontroluje hamulce i moment obrotowy w taki sposób aby zapobiec utracie przyczepności w czasie gwałtownego przyspieszenia lub ruszania), system ABS wraz z elektronicznym systemem rozdziału siły hamowania - EBD i systemem wspomagania hamowania awaryjnego BAS.

Serce Suzuki Swift - silnik 1.2l o mocy 94KM

W nowym Suzuki Swift zastosowano nowoczesny silnik K12B o pojemności 1242 cm3 – mniejszej niż w poprzednim modelu o 86 cm3 (1328cm3). Dzięki technologii "double VVT" (Variable Valve Timing) - zmiennych faz otwarcia zaworów dolotowych i wydechowych, zmniejszono znacznie średnie zużycie paliwa z 5,8l do 5,0l/100km a co za tym idzie emisję CO2 z 140g do 116g/km.

Moc jednostki napędowej została zwiększona z 92KM przy 5800 obr/min do 94KM przy 6000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 118 Nm przy 4800 obr./min i jest większy o 2Nm (116Nm/4200obr/min).

Silnik nowego Suzuki Swift został zmodyfikowany głównie pod kątem mniejszego zużycia benzyny:

 • dla obydwu wałków rozrządu zastosowano VVT,
 • zoptymalizowano kształt krzywek wałków rozrządu,
 • optymalizacji poddano kształt zaworów,
 • zawory i popychacze zaworów są cieńsze dzięki czemu zredukowane zostało obciążenie pomiędzy zaworem i sprężyną zaworową,
 • w celu redukcji oporów tarcia dopasowany został układ tłokowo pierścieniowy,
 • przesunięcie osi czopów korbowodowych względem osi pionowej cylindra zmniejszyło opór tarcia tłoka po gładzi cylindra.
 • zastosowano wydajniejszą pompę olejową
 • zastosowanie tworzyw sztucznych (pokrywa głowicy silnika) przyczyniło się do obniżenia masy silnika
 • zrezygnowano z połączeń śrubowych, połączenia są na wcisk bez opasek mocujących
 • pokrywy cewek zapłonowych wraz z elementami układu dolotowego powietrza połączone zostały w jeden zespół.

Silnik nowego Swifta pomimo mniejszej pojemności generuje większą moc i moment obrotowy jednak są one osiągane przy wyższym zakresie obrotów niż w starej jednostce napędowej. W rezultacie osiągi nowego motoru Swifta – dynamika i przyspieszenie - pozostały zbliżone do poprzednika przy dosyć znacznej redukcji zużycia paliwa spełniając przy tym normę Euro 5.
Opcjonalnie zastosowany system start-stop EASS (Engine Auto Start Stop) przyczynia się jeszcze bardziej do oszczędności benzyny a co za tym idzie zmniejszenia emisji CO2 do zaledwie 113 g/km.

Parametry techniczne Suzuki Swift 1.2 94KM

Wrażenia z jazdy nowym Suzuki Swift

Silnik Swifta charakteryzuje się kulturalną pracą. Szybko i chętnie wdrapuje się na wysokie obroty a prędkość 100 km/h osiąga w bardzo krótkim czasie niewiele ponad 11 s. (wg. testu przeprowadzonego przez magazyn Auto Moto) czyli krócej niż podaje producent (12.3 s.). Dla porównania starszy model dobija do "setki" w 11 sekund.

Nowy Suzuki przy wyższych prędkościach na wysokich biegach odznacza się przeciętną elastycznością. Wystarczy jednak odpowiednio zredukować bieg i podkręcić obroty a samochód po przekroczeniu 4000 obr/min odwdzięczy się dobrą dynamiką.

Swift bardzo dobrze pokonuje szybkie zakręty. Nadwozie lekko się pochyla lecz auto zachowuje się stabilnie. Pięciobiegowa skrzynia biegów działa szybko i precyzyjnie dzięki specjalnemu mechanizmowi shift-assist. Mimo niezbyt dobrej elastyczności silnika, perfekcyjnie działające przełożenia biegów aż zachęcają do manipulowania lewarkiem w celu osiągnięcia lepszego przyspieszenia. Układ kierowniczy Swifta jest elektrycznie wspomagany. Przy niższych prędkościach wspomaganie jest silniejsze i słabnie wraz ze wzrostem prędkości.

źródło: Carscoop, Auto Technika Motoryzacyjna, Auto Moto

Suzuki Swift 1.2 94KM - oszczędny miejski wojownik - zdjęcia

 • Suzuki Swift 2010 z boku
 • Suzuki Swift 2010
 • Suzuki Swift 2010 bagażnik
 • Suzuki Swift 2010 kokpit
 • Suzuki Swift 2010 wnętrze
 • Suzuki Swift 2010 z boku
 • Suzuki Swift 2010 z tyłu

Tagi: double vvt, vvt, samochody japońskie, samochód japoński, suzuki swift 1.2 94km, suzuki swift 1.2, swift, suzuki swift 2010, suzuki, suzuki swift

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: