VS

Sposoby na obniżenie zużycia paliwa - eco driving

Dodany przez Felo 18 Września 2010, kategorie: Spalanie, Eco driving

Nowoczesny samochód z oszczędnym silnikiem nie jest jedynym sposobem na mniejsze zużycie paliwa, lecz także odpowiedni styl jazdy oraz dbanie o dobry stan techniczny pojazdu.

Sposoby na obniżenie zużycia paliwa - eco driving

Konstruktorzy nowych samochodów w dużym stopniu koncentrują się na obniżaniu zużycia paliwa, nawet w sportowych samochodach z wyższej półki.
Poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak downsizing (obniżanie pojemności silnika, przy zachowaniu dobrych osiągów), napęd hybrydowy itp, współczesne samochody coraz lepiej wykorzystują energię przez co są bardziej ekonomiczne.
Jednak nie tylko nowoczesny samochód z oszczędnym silnikiem gwarantuje mniejsze zużycie paliwa, lecz także odpowiedni styl jazdy oraz dbanie o stan techniczny pojazdu.

Zużycie paliwa a styl jazdy.

Dawniej gdy królowały samochody z gaźnikiem dobre efekty przynosiło tzw \"wrzucanie na luz\" podczas jazdy z górki, lub dojeżdżaniu do skrzyżowania, dzięki czemu można było zaoszczędzić trochę paliwa.

Obecne nowoczesne silniki samoczynnie odcinają dopływ paliwa w momencie gdy samochód jedzie na biegu i zdejmiemy nogę z gazu.

Wykorzystując tą właściwość współczesnych samochodów można nieco zaoszczędzić np.: w trakcie jazdy z górki możemy wrzucić najwyższy bieg i puścić gaz, hamować silnikiem dojeżdżając do skrzyżowania.

Należy przewidywać sytuację na drodze, starać się aby jazda była płynna, utrzymywać odpowiednią odległość przed poprzedzającym pojazdem przez co będzie można np.: przyhamować silnikiem a nie hamulcem gdy odległość byłaby zbyt mała.
Dojeżdżając do skrzyżowania gdy jest czerwone światło można się powoli dotoczyć na wysokim biegu bez dodawania gazu, zamiast szybko dojechać i hamować tuż przed skrzyżowaniem.

Podczas ruszania z miejsca dobre efekty przynosi dynamiczne przyspieszenie i jak najszybsze wrzucenie wysokiego biegu a potem już tylko jazda z lekko wciśniętym gazem i utrzymywanie stałej prędkości jazdy. Komputer pokładowy który pokazuje chwilowe zużycie paliwa jest bardzo pomocny w ekonomicznej jeździe. Niektóre komputery pokazują kiedy zmienić bieg aby zmniejszyć zużycie paliwa.

Oszczędzanie paliwa w samochodach z automatyczną skrzynią biegów

Nowoczesne automatyczne skrzynie biegów posiadają tzw. tryb sekwencyjny w którym zmiany biegów można dokonywać ręcznie. W niektórych samochodach z automatem możliwy jest wybór trybu jazdy na ekonomiczny lub sportowy. Przy ekonomicznym trybie moment zmiany biegów dostosowany jest tak aby zużywać mniej benzyny lub oleju napędowego. Zredukowany zostaje także maksymalny moment obrotowy. Coraz częściej stosuje się system start-stop, który powoduje wyłączenie się silnika podczas postoju na światłach i jego automatyczne włączenie przy dodaniu gazu. Za przykład może posłużyć nie najnowsza ale za to udana konstrukcja Volkswagena Lupo 3L 1.2 TDI który zużywa średnio 3l oleju napędowego na 100km.

Dbanie o dobry stan techniczny auta wpływa na mniejsze spalanie

Odpowiednie serwisowanie samochodu może mieć spory wpływ na ekonomię jazdy. Należy odpowiednio dbać o układ hamulcowy, regularnie wymieniać filtr powietrza, świece zapłonowe i olej silnikowy - najlepsze są oleje syntetyczne o mniejszej lepkości (raczej nie stosować w samochodach z dużym przebiegiem i zużytych cylindrach), kontrolować stanu sondy lambda (czujnik który mierzy zawartość tlenu w spalinach co pozwala na odpowiednie dobranie składu mieszanki paliwa z powietrzem. Znajduje się w układzie wydechowym samochodów z silnikiem benzynowym). Awaria sondy lambda jest często przyczyną wysokiego spalania. Niesprawny przepływomierz (dostarcza informacji dotyczących ilości tlenu docierającej do komory spalania na podstawie których sterownik silnika dopasowuje ilość wtryskiwanej benzyny) także może spowodować zwiększenie zużycia paliwa. Nieodpowiednio ustawiona zbieżność kół powoduje zwiększone opory toczenia co niewątpliwie przekłada się na zwiększone zużycie energii. Odpowiednie ciśnienie może się przyczynić do niebanalnych oszczędności. Najlepiej jeżeli ciśnienie jest wyższe o 0.5 bara niż zalecane przez producenta. Nie zaszkodzi to oponom tylko nieznacznie zmniejszy komfort jazdy po nierównych nawierzchniach.

Porządek w aucie i przestrzeganie prostych zasad przełożą się korzystnie na ekonomiczną jazdę

Dosyć ważną rzeczą jest dbanie o porządek w samochodzie. Bardzo często niepotrzebnie wozi się w bagażniku lub kabinie rożne rzeczy które nie są do niczego przydatne. Wszelkiego rodzaju graty które leżą w aucie wpływają na zwiększenie masy pojazdu a tym samym zwiększenie zużycia paliwa. Rzeczy przewożone w kabinie np.: butelka z napojem swobodnie turlająca się na tylnej półce może być śmiertelnie niebezpieczna dla zdrowia pasażerów np.: podczas gwałtownego hamowania.

Bagażnik na dachu samochodu który jest aktualnie niepotrzebny ma znaczny wpływ na zwiększenie oporu powietrza podczas jazdy a co za tym idzie zwiększenie zużycia paliwa.

Podczas jazdy przy wyższych prędkościach uchylone okna powodują większy opór. Klimatyzacji nie powinno się nadmiernie wykorzystywać jeżeli nie jest to potrzebne gdyż jej praca wiąże się z wyższym zapotrzebowaniem na paliwo o ok. 0.5l.

Eco driving – podsumowanie

Ekonomiczna jazda nie jest czymś trudnym do osiągnięcia. Należy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia i przestrzegać kilku podstawowych zasad żeby w rezultacie zmniejszyć zużycie paliwa w swoim samochodzie nawet do 30%! Najwięcej oszczędności można uzyskać przy odpowiednim stylu jazdy. Dosyć często organizuje się konkursy w których uczestnicy starają się przejechać jak najwięcej kilometrów na określonej ilości paliwa w seryjnie produkowanych popularnych modelach samochodów.
Peugeot 308 HDi 110 John i Helen Taylor w 2009 r. ustanowili rekord Księgi Guinessa przejeżdżając w standardowym samochodzie Peugeot 308 HDi 110 dystans 1917km na 1 zbiorniku paliwa – 60l oleju napędowego. Średnie zużycie paliwa wyniosło 3.1l/100km. Należy przyznać że wyniki tych konkurencji są zdumiewające!

Tagi: obniżenie zużycia paliwa, ekonomiczna jazda, oszczędzanie paliwa, spalanie, eco driving, zużycie paliwa

Podobne artykuły:
Szczególnie polecane: